Stowarzyszenie Amoriońskich Pratchettofanów

Forum dla wielbicieli twórczości Pratchetta, początkujących wielbicieli Pratchetta i sympatyków, pogrywających w Amorion


  • Index
  •  » SAP
  •  » Dyskusje o książkach cyklu

#1 2012-01-16 09:40:13

Jewel

Administrator

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 35
Punktów :   

Dyskusje o książkach cyklu

Tutaj możemy do woli dyskutowac o tym, co nam sie podobalo, a co nie, które części cyklu uwielbiamy, dlaczego Łups a nie Prawda lub odwrotnie. Każdy ma jakies preferencje, chociaz, jak to ktoś powiedział, nawet najsłabszy Pratchett jest lepszy od najlepszych niepratchettów. Moim niekwestionowanym liderem są Ciekawe Czasy i cała Srebrna Orda oraz Prawda, Elefant, panowie i Damy i Na glinianych nogach. Ciekawe Czasy śmiesza mnie okrutnie, scena wejscia Ordy do miasta, subtelne nabijanie sie z japońskiej kultury, dla mnie genialna mieszanka. Czytałam to w pociągu, doprowadzając przedzial do spazmów, bo chichotałam nieustannie.

Offline

 

#2 2012-01-19 14:05:52

Tiar

Nobby

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 5
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Zanim nie przeczytałem "Going postal" w oryginale myślałem, że nazwa miasta Sto Lat jest przetłumaczona. Przypadek, czy specjalne nawiązanie?

Swoją drogą wielki szacun dla Piotra Cholewy za to, że był w stanie przenieść tyle gier słownych, nawiązań i masę różności do języka polskiego.

Offline

 

#3 2012-01-19 14:35:19

Jewel

Administrator

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 35
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Może miał znajomych Polaków, spiewających to przy każdej okazji^^
Uwielbiam tłumaczenia Cholewy, nienachalny humor i umiejętność uchwycenia tej pratchettowskiej iskry. Po przeczytaniu historii Tiffany w innym tłumaczeniu, gdzie została ona Akwilą, a niebieska ferajna Fik Mik Figlami, myślałam, ze sie nie otrząsnę:) Tylko Cholewa!

Offline

 

#4 2012-01-21 11:58:22

Auley

Nobby

Zarejestrowany: 2012-01-17
Posty: 6
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Zawiodłem się na "Niewidocznych Akademikach". Zdecydowanie najgorsza część cyklu Świat Dysku.

Offline

 

#5 2012-01-21 12:15:16

Jewel

Administrator

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 35
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Ja bym do tych gorszych dorzucila Maskarade. Auley, a słyszales juz o Snuffie? tej nowej ksiażce Pratchetta?

http://www.pratchett.pl/terry,pratchett,82,niuch.html

Offline

 

#6 2012-01-21 13:44:53

Tiar

Nobby

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 5
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Mi też się Niewidoczni Akademicy średnio podobali, ale Maskaradę uważam, za jedną z lepszych jego książek. Są czarownice, jest kot, jest wszystko.

Offline

 

#7 2012-01-21 14:13:15

Auley

Nobby

Zarejestrowany: 2012-01-17
Posty: 6
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

"Są czarownice, jest kot, jest wszystko." Nic dodać, nic  ująć.

Snuff brzmi ciekawie, Vimes to jedna z moich ulubionych postaci ("Straż Nocna" mhrr).

Kto czytał "Nację"? ;> Osobiście byłem zachwycony, właściwie wszystkie książki niezaliczające się do Świata Dysku trzymają bardzo wysoki poziom (świetna seria o Johnnym, Nomy, przezabawny "Dywan", "Ciemna strona Słońca", Maurycy ").

Nie przepadam też za "Światem Finansjery", książka całkowicie bez polotu.

Ostatnio edytowany przez Auley (2012-01-21 14:18:59)

Offline

 

#8 2012-01-21 22:52:48

Jewel

Administrator

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 35
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Swiat Finansjery to taka wariacja na temat lady Makbet, fakt, ze przycięzka. MNie jakos nie podpasowala perdita po prostu. Kot super w wersji ludzkiej:)

Offline

 

#9 2012-01-29 12:27:30

 Vejne

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 3
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Śmierć, Śmierć i jeszcze raz Pan Śmierć ^^

Moją ulubioną książką zdecydowanie "Kosiarz".

Na drugim miejscu nasze urocze wiedźmy - "Carpe Jugulum" to kapitalna pozycja. Płakałam ze śmiechu, w głos niemal od pierwszej do ostatniej strony (a że czytałam w nocy, kiedy to zazwyczaj ludzie śpią, to domownicy byli nieco zdziwieni dźwiękami dobiegającymi z mojego pokoju... xD)

Straż... Vimes jest ciekawym bohaterem, ale mnie osobiście średnio porywa ten motyw strażników miejskich. Te nowsze książki z cyklu nie mają takiej dozy humoru, jak poprzedniczki.

Offline

 

#10 2012-01-31 16:32:17

Jewel

Administrator

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 35
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

No, Śmierć jest niesamowity. Ale ma jedną wade- jest go amło i jest sam. No, może w tandemie  ze swoim sługą plus Śmierć Szczurów. A strazników jest duzo, a w zestawie śmiesza mnie przeogromnie. Vimes, Marchewa, Detrytus, Nobby, Colon, Wizytuj, Angua, Cudo Tyłeczek i Rag Shue- wszyscy razem sa kapitalni.

Offline

 

#11 2012-04-30 15:28:47

Jewel

Administrator

Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 35
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Kochani!
Mam nowego Pratchetta, "Niucha".
Co o nim myślicie?
Mnie osobiście się wydaje, że to jedna ze słabszych ksiażek z cyklu- choć jeśli się wie, że pisał to cieżko chory człowiek, czyta się inaczej. Czekam na opinie i dyskusję:)
Moje uwagi: sentymentalne, powtórzenia pomysłów z "Prawdy"- tam była panna walcząca o prawa golemów, tu są prawa goblinów, brak ciętego humoru, Vimes zbyt patetyczny za mało cięty na wszystko- gobliny całkiem ckliwe, goblinka z harfą taka nierealnioe dobra,...a czarny charakter słabiutki.
A jak Wy uważacie?

Offline

 

#12 2012-05-15 21:44:15

Conena

Nobby

Zarejestrowany: 2012-01-30
Posty: 6
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Jak uda mi się dorwać tę książkę, to na pewno dam recenzję..

Offline

 

#13 2012-06-04 14:37:14

 Kelebriana Cre

Kwestor

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2012-01-16
Posty: 15
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Przeczytałam i uważam, że faktycznie nastąpiło znaczące obniżenie formy sir Terrego. Jednak i takczyta sie jak zawsze lekko i przyjemnie. I może nie najsłabsza, ale jedna ze słabszych.

Offline

 

#14 2012-08-19 18:58:21

Conena

Nobby

Zarejestrowany: 2012-01-30
Posty: 6
Punktów :   

Re: Dyskusje o książkach cyklu

Mnie się Niuch podobał. Nie powiem, że jest napisany gorzej...ale po prostu inaczej. Taka jest moja osobista refleksja, możecie się ze mną nie zgodzić. Generalnie miło mi się czytało.

Offline

 
  • Index
  •  » SAP
  •  » Dyskusje o książkach cyklu

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.j23.pun.pl www.sab.pun.pl www.mangekyou-eye.pun.pl www.maxinf.pun.pl www.politologia2009.pun.pl